Prezidentské voľby: Potrebujeme štátnika?

Autor: Jozef Košík | 31.1.2014 o 19:31 | (upravené 31.1.2014 o 19:36) Karma článku: 12,31 | Prečítané:  973x

Pojem štátnik má nasledujúcu definíciu: „Je to politik, ktorý je chápaný ako autorita vo vedení štátu alebo jeho zastupovaní navonok. Za štátnika je obvykle označovaný prezident a predseda vlády. Pojem štátnik sa všeobecne používa aj pre pozitívne hodnotenie vrcholových politikov." Prvá otázka: Potrebujeme a chceme mať za prezidenta aj my štátnika? Druhá otázka: Je Procházka a Kiska štátnikom?

Václav Havel bol český spisovateľ a dramatik, vedúca osobnosť novembra 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Českej republiky. Takže nemusíme chodiť ďaleko, aby sme si našli príklad, kedy sa z "nepolitika, neštátnika" stane štátnik. Obdobný príklad je u nás Milan Kňažko, ktorý zhodou okolností tiež kandiduje na post prezidenta. Boli to vtedy časy, kedy na tribúny chodili hlavne umelci. Tá doba mala svoje charakteristiky. V Česko-Slovensku neboli skúsení politici až na komunistov. Chcelo to zmenu a ak sa prezidentom mal stať slušný  a aktívny človek novembra 1989, prirodzeným výberom bol Havel. Iste ho mnohí kritizujú za jeho súkromie a naozaj mu máme čo vytýkať. Ale politicky to bol veľmi slušný človek. On sám rozdeľoval tieto dva svety.

Dnes sme v trochu inej situácii. Máme etablovaných politikov, z ktorých niektorí kandidujú na prezidenta. A nájdeme tam aj slušného človeka. Mám na mysli Procházku. Stále kandidujú aj "nepolitici." Najvýraznejším kandidátom z tejto skupiny je Andrej Kiska. Rád by som porovnal týchto dvoch kandidátov. V jednom z mojim článkov som vylúčil Kisku ako môjho kandidáta z dôvodu, že nie je štátnikom. Napísal som aj to, že to bolo pre mňa nepríjemné vylúčenie. Andrej Kiska mi je veľmi sympatický pán. Bol prvý, ktorý ohlásil kandidatúru, takže teoreticky som mohol mať dostatok času na jeho spoznanie. Až tak dobre som ho nespoznal a nie je to moja vina. Snažil som sa. Dôvod je takýto: Prezidentskú kampaň rieši v podstate len cez sociálne siete, blogy či telefonáty. Žije v Poprade a uvedomujem si náročnosť cestovania do Bratislavy. Ale podľa mňa to nestačí. Treba ísť pred kamery a do politických súbojov. A tu sa začínajú problémy "neštátnika." Nerozumie mediálnemu svetu, ale verím tomu, že by bol dobrým diskutérom v politickej debate. Najviac hovorí o podnikaní či o korupcii v zdravotníctve. Je to prirodzené kvôli Dobrému anjelovi. Lenže toto nestačí. Nie je vhodné sa vyhýbať dôležitým témam.

Procházka je iný prípad. Najčastejšia výčitka je jeho ego. Celkom tomu nerozumiem. Človek potrebuje sebavedomie na post prezidenta. Mnohí si to ale zamieňajú s egom. Kiskovi podľa mňa chýba politické sebavedomie  Takisto zatiaľ Procházka je vzhľadom na Kisku čitateľnejší v otázkach, kde má prezident kompetencie a treba ich urgentne riešiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?