Ombudsmanka Jana Dubovcová proti SMER-u

Autor: Jozef Košík | 3.2.2014 o 13:51 | (upravené 3.2.2014 o 16:17) Karma článku: 14,49 | Prečítané:  1027x

V roku 1713 švédsky kráľ poveril ombudsmana dohľadom nad správaním kráľovských úradníkov. Úradník kontroloval ostatných úradníkov. Fakticky sa vytvoril nový inštitút a od roku 1809 zakotvil sa aj vo švédskej ústave. Zrejme je to dobrý koncept, inštitút totiž prenikol do krajín takmer celého sveta. Aj my tu na Slovensku máme ombudsmanku, alebo ak chcete verejnú ochrankyňu práv. Volá sa Jana Dubovcová a momentálne prežíva zlé obdobie.

Na základe sťažností občanov alebo z vlastnej iniciatívy pani Dubovcová kontroluje a namieta výkon činnosti exekutívy a ďalších orgánov štátnej správy a samosprávy. Zároveň preveruje zneužívanie verejnej moci. Tu prichádza problém. Zistené nedostatky sama nemôže odstrániť. Zodpovedať sa má len parlamentu a pani Dubovcová v súlade s týmito pravidlami chcela reportovať zistenia v otázke Moldavy. Pre raziu v osade pozvali Dubovcovú na rokovanie vlády, kde jej nedovolili hovoriť. Chcela tam povedať pár slov o chybách polície pri razii v rómskej osade v Moldave nad Bodvou a o tom, že policajti by mali nakrúcať zásahy na kameru.

Dubovcová sa ako prvá ombudsmanka obrátila pre podozrenie z porušenia ľudských práv na vládu. Zákon jej to umožňuje, ak jej neodpovedajú podriadené úrady. Podľa jej slov postupovala v súlade s týmto zákonom. Premiér zas tvrdil, že nepostupovala správne. Rudolf Chmel a Peter Kresák v súlade s Dubovcovou tiež tvrdia, že postupovala správne. Tak kde je teraz pravda? Zákon je taký zmätočný, že sa nedá zhodnúť ani na tomto? V prípade ak má premiér pravdu, prečo zaradili Dubovcovej požiadavku na rokovanie vlády? Dubovcová tvrdí, že premiér nemá správne informácie. Pre obyčajného občana je to iba tvrdenie proti tvrdeniu a mnohí to môžu aj uzatvárajú tak, že pravdu sa aj tak nedozvedia. Je to pravda? Správanie sa zúčastnených nenaznačuje pravdu? Arogancia je nepochybne zlá povahová črta. Hlavne keď niekto je arogantný sústavne. Kaliňák a premiér neboli arogantní? Aj vám sa stalo, že zdanlivo jasná vec sa nakoniec skončila úplne inak, než ste očakávali? A potom ste boli opatrní? Ale zažili ste aj platnosť Occamovej britvy, kedy najjednoduchšie vysvetlenie je to správne? Vo svete valiacich sa informácií je problém si vybrať stanovisko. Preto niekto ignoruje takéto otázky, a niekto zas za každú cenu si chce vytvoriť obraz. Najlepšie pravdivý. Čo si nakoniec vyberieme, závisí od našej povahy. Patrím medzi tých, ktorí názor chcú mať. Môžem sa aj mýliť, ale neodradí ma to od tejto snahy. A to preto, lebo sa snažím svoje názory formovať. A verím, že v mnohých veciach sa dopracujem k pravde.

Tak si to hneď vyskúšajme. Po akcii polície zostali desiatky zranených Rómov, prípad dodnes nie je vyšetrený. Podľa všetkého Dubovcová postupovala správne. Vláda ju pozvala na rokovanie vlády. Nevypočuli si ju a arogantne ju odmietli. Dokonca si ju mohli vypočuť aj bez pozvania. Dubovcová celý čas reagovala racionálne, skromne. Následne Robert Kaliňák posiela Dubovcovú do Jelšavy. Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru navrhne zmeniť zákon o verejnom ochrancovi práv tak, aby sa úrad pod vedením Jany Dubovcovej odsťahoval z Bratislavy. Čomu nasvedčujú takéto reakcie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?