Kotleba je znepokojujúci a irituje ma

Autor: Jozef Košík | 25.2.2014 o 4:27 | (upravené 25.2.2014 o 4:34) Karma článku: 9,35 | Prečítané:  1440x

Dianie okolo banskobystrického župana Mariana Kotlebu som naposledy sledoval 31. januára, kedy napísal ten legendárny list Janukovyčovi. Lídrov opozície označil za „teroristov, s ktorými nemožno vyjednávať". Hanba. Medzi nich tak zaradil všetkých Ukrajincov na barikádach Majdanu. Bol by som zvedavý, čo hovorí na súčasnú ukrajinskú situáciu. Ale k veci. Po takmer mesiaci som sa s ním opäť začal zaoberať kvôli dvom veciam.

V piatok 21. februára bol na návšteve mikroregiónu Údolie Čebovského potoka. Veľmi pekne nazvali tento kraj, ale v podstate navštívil dedinu Čebovce, konkrétne priestory základnej školy. A tu som spozornel. Sám som navštevoval túto základnú školu na druhom stupni. Každopádne Kotleba tam bol, lebo ho pozvali. Chceli totiž zistiť, aké sú zámery Banskobystrického kraja pre rozvoj regiónu. Obavy sú namieste.

Pôvodne tam malo byť 13 starostov, ale prišlo ich viac ako 40. Medzi nimi aj starosta mojej rodnej dedinky. Stretnutie bolo venované najmä možnostiam cezhraničnej spolupráce. Iste je to téma, o ktorej sa treba rozprávať. Ešte pálčivejšia je momentálne iná vec. Kotleba zrušil v mojom rodnom kraji 5 % finančnú spoluúčasť kraja v eurofondoch pre stredné školy. Inauguračný sľub mal aj o znížení závislosti jemu zverenej župy od Európskej únie. Iba dodržiava, čo sľúbil. Aký to bude mať ale dopad?

Minuloročná analýza UniCredit Bank ukázala, že za posledných desať rokov sa prehĺbili rozdiely medzi slovenskými regiónmi. Najpomalšie rástli chudobné regióny na juhu stredného a východného Slovenska, teda Banská Bystrica a Košice. Ja pochádzam práve z juhu BB kraja a môžem z vlastných skúseností vyhlásiť, že situácia je tam zlá. Preto na jednej strane beriem, že úlohou vlád nemá byť odstraňovanie regionálnych či iných rozdielov, ale odstraňovanie regulácií a bariér pre podnikanie a každodenný život, a to pre všetkých rovnako. (To je tá akademická debata). Na druhej strane ale poznačený mojím pôvodom musím povedať, že túto debatu nemôžeme viesť na akademickej úrovni. Neviem skade pochádzajú zástancovia zrušenia eurofondov, ale podľa mňa nie z juhu stredného Slovenska. Zľahčujú regionálne rozdiely. Ja rozumiem argumentu, že eurofondy spôsobujú aj to, že ľudia a firmy uviaznutí v sieťach dotácií a závislosti na nich postupne strácajú schopnosť sústrediť sa na prirodzený rast a využitie svojho potenciálu. Je to teda v protiklade s princípmi voľnej súťaže. Ale tie peniaze sú existenčné pre juh stredného Slovenska. Len tak mimochodom, Fico 150 miliónov eur z eurofondov na podporu zamestnanosti rozdáva nezmyselne. Väčšinu tých peňazí totiž tlačí do okresov, kde je nižšia nezamestnanosť. Do dvadsiatich okresov s najvyššou nezamestnanosťou smeruje z tejto sumy iba 20 percent. Do najrozvinutejších okresov dvojnásobok.

Ak Kotleba naozaj nedá peniaze, možno dajú sponzori, rodičia. Podľa mnohých by to malo teda pozitívny vplyv, rodičia by sa viac zaujímali o fungovanie, keďže by tam mali vlastné peniaze. Bez urážky, to je naivné. Iste by sa niektorí začali zaujímať, ale nemyslím si, že by to bolo niečo hromadné. Zrejme príčina stopnutia eurofondov Marianom Kotlebom je naozaj viera, že kraju bude lepšie bez peňazí z Európskej únie. Ale ako chce potom riešiť zaostalosť BB kraja?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?