Prezidentské voľby: Hrušovský a Bárdos by mali odstúpiť

Autor: Jozef Košík | 28.2.2014 o 13:47 | Karma článku: 13,12 | Prečítané:  862x

V mojom prvom blogu o prezidentských voľbách (Prečo sa do môjho finále dostali Procházka a Osuský) som vyradil pri kritériu aktivita dvoch kandidátov, a to Pavla Hrušovského a Gyulu Bárdosa. Sú to totiž ľudia, ktorí zo svojich pozícií mohli urobiť oveľa viac, než urobili vo vrcholovej politike, v parlamente. Vyznačujú sa skôr naopak, pasivitou. Podľa mňa to takto vnímajú mnohí Slováci, ale aj mnohí Maďari. Títo dvaja totiž chcú najviac osloviť maďarskú menšinu. Nedarí sa im.

Ešte pred mesiacom tu boli silné slová typu: Prezidentské voľby majú jedného víťaza takmer istého. Že aj keď kandidát SMK nepostúpi do druhého kola, zjednotí slovenských Maďarov. Pravda je taká, že sa to nedarí. Nie som presvedčený ani o tom, že to mysleli s Bárdosovou kandidatúrou vážne. Je zrejmé, že po prepade SMK v parlamentných voľbách museli nájsť cestu, ako sa opäť dostať hore. Župné voľby hlavne v trnavskom kraji ukázali, že vedia ešte zmobilizovať svojich ľudí. Samozrejme povzbudení rátali s tým, že sa to prejaví aj pri prezidentských voľbách. Stalo sa ale toto: Zaberá menej, než sa čakalo. Menšina je zrejme z politiky znechutená. Podľa posledných prieskumov agentúry Focus by ho volilo len od 4,5 do 5,6 percenta z rozhodnutých voličov. A to na Slovensku žije 460-tisíc ľudí maďarskej národnosti, teda 8,5 percenta. Z prieskumov spred mesiaca sa zistilo, že polovica týchto voličov nevie koho voliť. Majú možno problém vybrať si spomedzi slovenských kandidátov niekoho, kto aspoň raz v živote hovoril o menšinových právach. Taktiež spory SMK a Most-Hídu nepomáhajú situácii. Jednoducho nestačí, že Bárdos je Maďar. Kým z voličov SMK chce Bárdosa podporiť polovica, u voličov Mosta-­Hídu ide ani nie o tretinu opýtaných. Ale tí nechcú podporiť ani Hrušovského. A tu prichádza tá podobnosť. Obidvaja boli a sú neaktívni. Síce nekonfliktní, ale obidvaja nemastní-neslaní. Chýba mi tam pracovitosť, nápady.

Čo sa týka Hrušovského a prieskumov, pohybuje sa niekde tam, kde Bárdos. Nie náhodou. Pre pravicové strany je už možno aj záťažou. Jednak naivná myšlienka, že Hrušovský osloví maďarskú menšinu. Ako, keď neoslovuje ani svojich? Najvypuklejšie sa to ukázalo v prieskume agentúry POLIS. Podľa nich má KDH podporu 9,8 percenta. Tomu sa nečudujeme, štandardná podpora. Hrušovský ale získal iba 6,8 percenta. Musel to byť pre neho veľmi zlý pocit. Zároveň prišla správa, že SDKÚ nebude bojovať za Hrušovského, ale za dohodu na jednom kandidátovi. Frešo sa ale hrá na tajomného, nekonkretizoval to. A ako vieme, dlho nás naťahoval, či vôbec podporí Hrušovského. KDH samozrejme nevidí dôvod na odstúpenie Hrušovského. A Most-Híd ho tiež naďalej podporuje. Je veľmi smutné, že pravicové strany nedali dokopy ani jedného normálneho kandidáta. Štvrtá pravicová strana ponúkla Osuského. Podľa mojej mienky od SAS to bola veľmi dobrá ponuka. Ľudia ho ale nechceli a nerobilo mu problém odstúpiť od kandidatúry. Bolo to chlapské a rozumné. Pán Bárdos a pán Hrušovský, mohli by ste sa zachovať rovnako.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?