Prezidenstké voľby: Vyzývam všetkých, poďte voliť

Autor: Jozef Košík | 11.3.2014 o 3:46 | Karma článku: 15,07 | Prečítané:  612x

Vec sa má tak, že nemusíme voliť menšie, či väčšie zlo. Pozbierala sa taká plejáda kandidátov, že skutočne každý si nájde toho svojho. Ale iba v prípade záujmu. Možnosť si ísť niekoho zvoliť za hlavu štátu, nášho prezidenta je veľká vec. Nezdá sa, ale je. Totiž na Slovensku ešte do roku 1998 prezidenta volil parlament. V súčasnosti je to prvok priamej demokracie, ktorý treba využiť.

Naozaj, ak sa zamyslíme, tu naozaj my rozhodujeme. Tak prečo nevidím okolo seba radosť z možnosti tejto voľby? Možno to znie až hlúpo, ale prečo sa ľudia netešia na voľby? A prečo je na Slovensku vždy taká nízka účasť vo voľbách? Ja sa osobne teším na voľby. Našiel som si svojho kandidáta a budem dúfať v jeho posun do druhého kola volieb. Je mi smutno, keď sa neviem s mnohými v mojom okolí porozprávať ako občan s občanom o týchto voľbách. Nezáujem toho druhého moje naliehanie pochopiteľne nerieši. Ale robím, čo môžem. Snažím sa ľuďom povedať, aké je dôležité ísť voliť. Otec mi opakovane povedal, že pokým nepôjdu kandidovať ľudia narodení v osemdesiatom piatom a neskôr, on voliť nepôjde. Tá hranica má zmysel. Títo ľudia s vysokou pravdepodobnosťou nie sú „komunisti." V podstate sú to moji rovesníci, mladí ľudia do dvadsaťosem rokov. Lenže kandidát na prezidenta musí mať aspoň štyridsať rokov. Otec sa teda zrejme nezúčastní, ale budem sa snažiť to zmeniť.

Sú tu jasné argumenty nevoliča. Vraj je jedno, či voliť pôjdeme alebo nie. Tak to bolo síce za socializmu, ale dnes to už neplatí. Mnohí v tom žijú a irituje ma to. Vraj výsledok je ten istý, nech tam sedí kto chce. Každý kradne, každý je zlý, nikomu z nich sa nedá veriť. Zástancovia tohto postoja sú buď stále veľmi poznačení socializmom, buď sú leniví vôbec rozmýšľať nad kandidátmi, alebo sú už unavení. Z týchto troch možností by som ako tak pochopil iba únavu, ale aj tú len čiastočne. Demokracia potrebuje demokratov. A demokrat sa stará o veci verejné. A keď má k dispozícii priamu voľbu, no tak treba ísť voliť. Je to právo, ale v istom zmysle aj povinnosť. Máme právo aj nevoliť. Tu ale prepadávajú hlasy a naozaj sa posilňuje najsilnejší kandidát. Niektorí dokonca argumentujú prázdnotou programov, prázdnotou myšlienok, neznalosťou vecí. No tak ja garantujem, že dotyční si neprečítali všetky programy. Nie je pravda, že máme na výber iba menšie a väčšie zlo. Niekto zjednodušuje politiku na ľavicu a pravicu a vyhlási, že sú rovnakí. Toto zjednodušenie je zavádzajúce. Isteže nevoliť je tiež postoj a možno je to ťažké. Ale je to zlý postoj. My ľudia sme skazení, zlí, hriešni. Ale aj dobrí s určitou morálkou. A prezident je jeden z nás. Nemôžem čakať svätého človeka. Tento prístup je teda maximálne nepraktický a otrávi aj okolitých ľudí. Takíto ľudia budú sedieť doma a čakať na zázrak. Nekandidujú len stranícki kandidáti, ale aj občianski. A veru zdá sa, že niektorí majú aj morálku. Takže vo voľbách sa nemusíme podieľať na zle voľbou gaunerov. Preto vyzývam všetkých, poďte voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?