Pán Fico, nebudem Vás voliť

Autor: Jozef Košík | 28.3.2014 o 18:40 | (upravené 30.3.2014 o 3:44) Karma článku: 15,37 | Prečítané:  1309x

My Slováci ešte stále nemáme ujasnené, čo má byť prezident zač. Má to byť dobrý anjel, alebo by to mal byť najsilnejší politik v krajine? Garant pravidiel a Ústavy, alebo reprezentatívny človek, ktorý disponuje silným osobným príbehom? Nie je to jednoduchá otázka, treba sa vážne zamyslieť. Nech sa páči, rád by som vám ponúkol moje postrehy.

Napriek moratóriu som sa rozhodol napísať pár viet o zajtrajších voľbách, lebo túto úvahu považujem za dôležitú. Moje sympatie pán premiér nikdy nemal, no treba mu uznať nejaké kvality. Je to pracant. Uznáva to aj Andrej Kiska, čo pekne vyjadril na záver poslednej diskusie. Len tak na okraj, pán premiér si nespomenul na nič, čo by mu imponovalo na pánovi Kiskovi. Okrem pracovitosti vie veľmi šikovne kumulovať obrovskú moc. A práve tu začínajú problémy. Kumulovať moc pre nič za nič nemôže byť podľa mňa cieľom. Je to len cesta.

Otázka teda znie, aký je tu účel? Čo sa tým sleduje? Na čo sa to použije? Som o tom presvečený, že spomedzi Slovákov on pozná našu vlasť najlepšie. Má najviac informácií, súvislostí. Podľa mňa mu záleží na Slovensku. Napriek tomuto a skutočnosti, že politiku poctivo sledujem dlhé roky, neviem prísť na to, o čo mu dlhodobo ide. Trúfam si povedať, že to nevedia ani jeho voliči. Situácia je nasledovná: Náš premiér na vrchole popularity, moci, ešte v plnej sile, sa rozhodol, že ide kandidovať za prezidenta, čo je oveľa slabšia mocenská funkcia. Niektorí hovoria, že je to útek od tých, ktorí od neho žiadajú protislužby za ich pomoc jemu. Možno je to tak. A možno je to iba osobná nelogická ambícia. Nelogická z nášho podľadu. Som o tom presvedčený, že on má na to dobrý dôvod. Už je vo veku, keď cíti svoju smrteľnosť a začína rozmýšľať, čo po ňom ostane. Nejaký odkaz. Možno si myslí, že k tomu treba aj úrad prezidenta. Každopádne platia minimálne dve veci. Po prvé, nebude to únavou z politiky. A po druhé, túto kandidatúru nevedel vysvetliť ani svojim voličom. Prečo vôbec kandiduje? Nájdu sa takí, ktorí sú síce jeho sympatizanti, ale nebudú ho voliť preto, aby ostal premiérom. Podľa mňa Fico vyzerá prezidentsky na rozdiel od Procházku, ktorého som volil. A napriek tomu ho tam nechcem. Viacero dôvodov som napísal v jednom z mojich predošlých blogov (Prezidentské voľby: Prečo nebudem voliť Fica). Nechcem sa veľmi opakovať, takže len to dôležité. Jednanie s ombudsmankou, postoj k rómskej otázke (podľa neho Slovensko si nevie tento problém vyriešiť a mali by sme sa spoľahnúť na Európsku úniu), vystupovanie voči maďarskej menšine (hlavne, že sa tentoraz po prvom kole poďakoval občanom južného Slovenska aj po maďarsky na bilbordoch), gorily, gorily, gorily.

Pravicovým stranám sa vyčíta negatívna agenda. To znamená, že svoju popularitu si stavajú na protificovskom programe. Táto výčitka je korektná, pravicové strany v tomto naozaj zlyhávajú. Konštruktívnu kritiku si politika žiada, ale nie slepú, ktorá polarizuje spoločnosť. Už keď chceme zachovať model ľavica - pravica, politika bude polarizovaná. Ale spoločnosť nemusí byť (viď Spojené štáty americké - aj u nás by sa žilo lepšie, keby sme mali iba dva politické tábory). Ale späť k veci. Túto polarizáciu, rozbroje a napätie vnáša do politiky aj Fico, teda ľavica. Aj zdôrazňovaním slov ako zlepenec. Zatiaľ tu nie je politik, ktorý by naozaj spájal pozitívnym prístupom. Napriek tomu, že Hrušovský bol a bude kamarát s každým, on spájať nedokáže. Dokonca ani osloviť.

Pán Fico ako prezident by pravdepodobne nespĺňal vyvažovaciu a kontrolnú funkciu voči vláde, čiže vlastnej strane najbližšie dva roky. Je to argument, ktorý sa často používa. Aj ja som tak činil až donedávna. Lenže ak súčasný prezident je predĺženou rukou Smeru, čo by sa reálne zmenilo príchodom Fica do paláca? Zrejme nič. Mám ale iný argument, ktorý ma trápi. My by sme mali mať možnosť vystaviť vláde vysvedčenie po štyroch rokoch. Ja nechcem prísť o túto možnosť. Ďalšia kľúčová vec je nečitateľnosť. Kiskovi sa zvykne vyčítať jeho nečitateľnosť, vraj ho nepoznáme. Buďme poctivý, je to pravda. Fico ale nie je o nič čitateľnejší. Mal by byť, veď je už dlho vo vrcholovej politike. Je skúsený. Ale ešte raz. Čo chce urobiť? Prečo kandiduje za prezidenta?

Pán Fico, máte svoj tábor voličov, ktorí nie sú leniví a volia srdcom. Je ich asi 28 percent. Mnohí aj z voličov Rada Procházku budú voliť Vás. Dokonca aj z môjho blízkeho okolia. Aj niektorí kňažkovci Vám dajú hlas. Mnohých lenivcov z prvého kola ste podľa mňa zmobilizovali. Respektíve ste odflákli mobilizáciu pred prvým kolom. Kiska nemal čas si získať drvivé percento voličov so srdcom. To sú všetko prvky, kvôli ktorým je Vaše zvolenie vysoko pravdepodobné. Som z toho smutný, ale je to tak. V prvom kole som volil Rada Procházku. V druhom kole by ste sa ho báli viac ako Kisku. Trúfam si povedať, že by druhé kolo aj vyhral. Jeho som volil rozumom i srdcom. Kisku nebudem voliť so srdcom, iba s rozumom. Budem ho voliť, lebo je to podľa všetkého trochu neznáme, ale väčšie dobro. Pán Fico ak sa nenahneváte, ja Vám zajtra svoj hlas nedám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?