Kam kráčaš, Maďarsko?

Autor: Jozef Košík | 6.4.2014 o 8:55 | Karma článku: 12,36 | Prečítané:  779x

Myslím si, že o maďarské voľby sa doteraz zaujímalo málo ľudí. Dôvod je jasný, my sme mali tie prezidentské. Je vhodný čas sa tomu trochu venovať, naši južní susedia si totiž práve dnes volia parlament. 23. decembra 2011 sa prijal nový volebný zákon, takže dnešné voľby budú po novom. Výsledok zas bude po starom. Tieto veci navzájom súvisia.

Nový volebný zákon bol presadený vládnymi stranami Fideszu a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany - KDNP. Tento blok vo voľbách v roku 2010 získal dvojtretinovú väčšinu v parlamente. Bez ostychu tento úspech využili na prijatie viacerých zákonov bez toho, aby o tom viedli spoločenskú diskusiu alebo si vypočuli opozíciu. Zmien je viacero, spomeniem iba niektoré. Volí sa 199 poslancov miesto doterajších 386. Voliť sa bude už iba v jednom kole miesto dvoch. Trvalé bydlisko už nie je podmienkou volebného práva. To znamená, že aj ľudia s maďarským občianstvom žijúci v zahraničí majú právo voliť. U nás je zakázané maďarské občianstvo, ale netreba sa báť. Maďarská vláda dáva možnosť registrácie cez internet, následne pošlú hlasovacie lístky.

Podľa predvolebných prieskumov Maďari majú 3 strany, ktoré sa dostanú do parlamentu. Fidesz vedie so ziskom 36 percent, na druhom mieste je ľavicový blok Zomknutie s 18 percentami, ultrapravicový Jobbik s 15 percentami. Ostatní sú pod čiarou. Účasť odhadli na 62 percent. Najväčšie rezervy medzi nerozhodnými voličmi má extrémistický Jobbik. Napriek tomu som si istý, že poradie bude presne takéto. Dôvodov je viacero.

Fidesz je silný, lebo presvedčil ľudí o tom, že im štát pomáha. Na jednej strane urobili opatrenia pre znižovanie režijných nákladov domácností. To predsa cíti každý. Ale ešte zreteľnejší je možno pocit starostlivosti štátu. Naozaj je to iba pocit, ktorý vyplýva zo sklamania trhovej ekonomiky a globalizácie. Maďari teda nedôverujú trhovému hospodárstvu, ale skôr štátu. Ďalším dôvodom úspechu Fideszu je neschopnosť ľavice. Ona nedokázala v kampani profitovať z nespokojnosti voličov, preto nespokojní budú skôr voliť Jobbik. 15 percent pre ultrapravicovú stranu je veľa, ale k Fideszu sa to nikdy nepriblíži, lebo Fidesz presadzuje aj odľahčenú politiku strany Jobbik. Aj keď týmto prístupom pomáha Jobbiku.

Ľavica sa nevie dohodnúť. Ani za účelom porazenia Viktora Orbána sa nevie pokoriť a stráca sa v sebeckých sporoch. Ak náš premiér pomenúva našu pravicu ako zlepenec, pre maďarskú ľavicu by našiel ešte horšie slovo. Mimochodom, pán premiér, z tohto vyplýva, že zlepencom môže byť pravica aj ľavica. V Maďarsku obe tieto krídla sú skorumpované, ťažko povedať kto viac. Každopádne ústavná väčšina je nebezpečná v hocijakých rukách. Médiá má pevne pod palcom, zastrašuje vládna propaganda. Momentálne Viktor Orbán je nebezpečný. Uvidíme nakoľko bude aj po dnešných voľbách.

Pamätáte si, ako pred našou Nežnou revolúciou posielal mladý Viktor Orbán Rusov domov? Mal som zimomriavky, bol to silný zážitok. Ten istý Viktor Orbán robí teraz veľké dohody s Putinom, napríklad podpísanie spolupráce v mierovom využití atómovej energie spred 3 mesiacov. Rusko poskytuje Maďarsku úver. Viktor už nahneval Európsku úniu veľakrát. Ako je možné, že má lepšie vzťahy s Ruskom než s Európskou úniou? Kam kráča Viktor? Kam kráča Maďarsko? Na Slovensku nie je raj, ale politicky sme na tom lepšie ako Maďarsko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?