Čo znamená pre vás veľkonočný pondelok?

Autor: Jozef Košík | 21.4.2014 o 18:53 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  891x

Prvý blog tohto dňa nás vyzýva, aby sme zastavili veľkonočné násilie na ženách. Celý blog má právnický nádych. Problém je, že blog je úplne mimo. Viacerí diskutéri súhlasili s autorom a veľkonočnú šibačku prirovnali k barbarskému a nekultúrnemu zlozvyku. Vyzývam vás, zastavme túto hlúposť.

Pochádzam z malej dedinky, kde väčšina dievčat s matkami chodila na omšu aj vo veľkonočný pondelok. To bolo také nepísané pravidlo, že sa začne kúpať až po omši.  Po nej boli ulice zrazu plné otcov so synmi a chlapčenských skupín. Šibačom som nebol nikdy, už odmalička som chodil s otcom kúpať, oblievať. Podľa etnológov sa na východnom Slovensku polievalo, na západnom sa šibalo a na strednom Slovensku sa to miešalo. Môj rodný región Novohrad leží na strednom Slovensku, ale u nás sa nešibalo, iba oblievalo. Moja žena pochádza z Tekova, tiež stred Slovenska, ale nevidela nikoho šibať. Momentálne žijeme v Bratislave. Tu sú ulice na veľkonočný pondelok prázdne. Ale keď sa niekto predsalen odhodlá, môže oblievať aj šibať. Tu je to naozaj pomiešané.

O význame oblievačky (dievčatám to malo priniesť zdravie, šikovnosť a plodnosť na celý ďalší rok) som ako malý nevedel, zaujímalo ma zbieranie čokoládových vajíčok, zajačikov, ale aj peniažkov. Zároveň som potešil dievčatá svojím záujmom o ne. Časom som počas môjho miništrovania zistil od môjho obľúbeného farára, že veľkonočný pondelok je kresťanský deň žien. Aj keď sa tento sviatok jari do kresťanstva iba prebral. No a čo? Kresťanské hodnoty dokážu obohatiť akýkoľvek zvyk.

Je to možno čudné vyjadrenie záujmu o dievčatá v tento deň, ale voda zo striekačiek, umelých fliaš s dierkou, hrnčekov, či vedier poteší. Taktiež sa používa voňavka, ak dievča odmietne vodu. Netešili sa teda iba chalani, ale aj dievčatá. Aj napriek všetkým tým rečiam o násilí by sa veľkej väčšine nepáčilo, keby ich polievači obišli. Tak to bolo kedysi, niečo sa už ale podľa všetkého zmenilo. Jednak je menej šibačov a polievačov, tento pracovný pokoj sa využije radšej na výletovanie. Keď už nič iné, tento čas by sa mal využívať aj na rodinné stretnutia. Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí hovoria o týchto tradíciách ako o násilí. Nebuďme smiešni. To už naozaj chýba zdravý sedliacky rozum, ktorý intuitívne napovie čo je správne a čo nie? Prečo sa pre mnohých stáva tento deň trápnym zvykom? Lebo sa to nedá vybaviť cez internet? V zahraničí nerozumejú tejto tradícii, ale domáci by mali. Je to naša kultúrna črta a je pekná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Máme na viac, než zborovičkovaní bliakať Slovenskoooo

Máme potenciál byť jednou z najlepších krajín.


Už ste čítali?