Ako to urobiť, aby sa nám na Slovensku žilo lepšie

Autor: Jozef Košík | 13.5.2014 o 5:26 | Karma článku: 12,00 | Prečítané:  708x

Za viac ako dvadsať rokov sme si uvedomili, že spoliehať sa na štát, na našich politikov sa neoplatí. Dokonca by sme to nemali ani skúšať. Je to veľmi jednoduché, politici majú svoje dôvody prečo sedia tam, kde sedia. Tak na koho sa spoľahnúť? Samozrejme na seba a našich najbližších. Lenže my máme problém sami so sebou. Mnohí sú napríklad apatickí, a to nemyslím v zmysle duševného ochorenia. Našu „blbú náladu" ešte viac vystihuje silná ľahostajnosť. Poďme s tým niečo robiť!

Začnem sebaúctou. Ten, kto si váži seba samého, nemôže byť apatický. Aktivita a činorodosť znižuje apatiu. A to je vtedy, keď si rozširujeme svoje poznanie, hľadáme príčiny a dôsledky javov, keď si preverujeme zdanlivé alebo predkladané pravdy. Pracujme na tom.

Okrem sebaúcty by som si prial, aby sme boli hrdí. Nemyslím to národne, kde sa budia intenzívne ale povrchné emócie (nacionalizmus). Hovorím o zdravej sebavedomej hrdosti. O identifikácii našich dobrých vlastností a práci s nimi. Dobré veci sa budú množiť, ak budeme robiť, čo nás baví. Iste si poviete teraz, že človek si nenavyberá, hlavne na Slovensku nie. A je to sčasti pravda. Ale sčasti máme možnosť sa zaoberať vecami, ktoré nás naozaj bavia, ktoré nás napĺňajú. No a v takomto prípade to bude vysielať pozitívnu energiu a tá môže plodiť ďalšiu pozitívnu energiu. Ak sú naše potraviny dobré, tak buďme na to hrdí. Ale to nestačí, treba ich kupovať.

Asi to vyznie ako hlúposť, ale sem patria aj zdanlivé maličkosti ako poriadok, čistota. Neodhadzujme teda špaky od cigariet hocikde, nevyhadzujme odpadky z baráku alebo z auta. Ešte keby sme triedili odpad, to by bolo. Ak sme motoristi a po daždi nás láka ošpliechať nemotoristov, nerobme to (minulý týždeň ma na bicykli naschvál ošpliechal istý motorista). Chceme byť atraktívni pre zahraničných návštevníkov? No tak im ukážme, že tu sa udržiava poriadok. Vraj sme pohostinný národ. No nie, nie sme. Dokonca už nevieme ani nič pekné povedať na našu krajinu. Tak sa zamyslime nad tými pozitívnymi vecami a tlmočme ich naším zahraničným známym.

Títo známi si možno všimnú naše služby na nižšej úrovni, než na aké sú zvyknutí. Takže takto: ak my sami nebudeme podporovať zlé služby, časom zaniknú. Rátam s tým, že by sa po nich vytvorili lepšie. A tie by mohli ponúknuť západný štandard.

Treba sa zaujímať o svoje okolie. Naša bytovka nie je najväčšia, má iba dva vchody a sedem poschodí. Napriek tomu veľkú väčšinu obyvateľov nepoznám (bývame tam iba pár mesiacov). Tak mi napadlo, že so ženou upečieme nejaké zákusky a pôjdeme rad radom sa predstaviť. Darmo, susedské vzťahy sú dôležité. Treba sa pekne pozdraviť, pomôcť mamičkám s kočíkom, dať im prednosť.

Na záver by som vyzdvihol záujem o komunálne veci. Mestské zastupiteľstvo treba kontrolovať, inak si budú robiť čo chcú. No a samozrejme choďte voliť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?