Eger - mesto plné hrdinov

Autor: Jozef Košík | 29.7.2014 o 13:45 | Karma článku: 9,21 | Prečítané:  1080x

Obec Ruská leží iba niekoľko sto metrov od hranice s Ukrajinou. Známa je hlavne kvôli Istvánovi Dobóovi. Bol to legendárny vojvodca a obchodník. A aby som sa tieto veci dozvedel, musel som navštíviť mesto Eger.

S manželkou sme sa dohodli, že v júli pôjdeme na menší výlet a v auguste na väčší. Pre ten menší sme si vybrali Eger. Po slovensky sa toto mesto volá aj Jáger, ale pre poriadok budem ho označovať ako Eger. Leží v severnej časti Maďarska medzi pohoriami Mátra a Bükk. Žije tu okolo 57 000 duší na ploche 92 štvorcových kilometrov, takže sa jedná o menšie mesto. Má ale bohatú históriu. Eger sa stal biskupským mestom už za Štefana I. Bola postavená katedrála, na ktorej mieste dnes stojí hrad. Na samotný hrad sa viaže krásny príbeh.

Poznáte knihu Egri csillagok? Alebo ak chcete po slovensky Jágerské hviezdy? Autorom je Ziegler Géza, ktorý písal pod pseudonymom Gárdonyi Géza. Táto kniha sa sfilmovala v roku 1968. Hviezdy značia hrdinov, ktorí ubránili hrad. Aj preto je v anglosaských krajinách distribuovaný názov „Stratený talizman“ trochu zmätočný. Film sa skladá z dvoch častí, pre mňa bola pútavejšia tá druhá, kde sa odohráva legendárna obrana hradu v čase, kedy ostatné hrady a vlastne celé maďarské územie bolo pod nadvládou Turkov. Písal sa rok 1552 a veliteľ na hrade bol už dnes legendárny Dobó István. Isté pramene tvrdia, že Dobó mal 2 000 ľudí a Turkov bolo 80 000. Iní historici zas tvrdia iné počty. Čo je dôležité, bola tam značná prevaha Turkov. Napriek tomu to Dobó ubránil.

Primárnym cieľom boli termálne kúpaliská, ale zastavili sme sa aj na Egerskom hrade. Hrady mám rád a tento na mňa zvlášť zapôsobil. Pri týchto hrubých múroch sa ostatné hrady javia krehko. Vypočul som si výklad sprievodcu, ktorý ma fascinoval. Začali sme Sieňou hrdinov, miestnosťou, ktorá ma najviac zaujala. Strohá miestnosť, oproti vchodu tabule s menami padlých hrdinov, po stranách obrovské sochy. Z okolitých ľudí bolo cítiť, ako veľmi im záleží na histórii a ako veľmi sú na to hrdí.

Eger a okolie je bohaté na termálne kúpaliská a zároveň je to krásna vinohradnícka oblasť s veľkým počtom pivníc. Biele aj červené víno majú dobré, ale najviac nám chutilo ružové. Keď sme už navštívili Eger, vybrali sme sa aj do Miskolca, tretieho najväčšieho mesta v Maďarsku. Miskolc je krásny. Hneď vedľa je Miskolctapolca, kde sme zas navštívili vychýrené jaskynné kúpele. Je neuveriteľné, ako Maďari vedia pracovať s tým, čo majú. Vrelo odporúčam navštíviť túto oblasť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?