Vysporiadanie sa s našou históriou

Autor: Jozef Košík | 29.8.2014 o 1:08 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  1108x

Koncom augusta si pripomíname mnohé veci. Ak by som mal ísť chronologicky, je to Deň Svätého Štefana v Maďarsku, vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska a výročie Slovenského národného povstania.

Čo majú tieto tri veci spoločné? Nuž to, že vo veľkej miere formovali náš príbeh, našu históriu za posledných 1000 rokov. Svätý Štefan bol aj našim kráľom, no napriek tomu až na výnimky na Slovensku nepočuť o oslavách 20. augusta. Spomínanou výnimkou je napríklad Rimavská Sobota. V Maďarsku je to bomba, najstarší cirkevný sviatok vôbec. Maďari si vtedy pripomínajú vyhlásenie svojho prvého korunovaného kráľa za svätého. Ešte raz, bol to aj náš kráľ.

O deň neskôr, 21. augusta si pripomíname vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. Pred pár dňami som už o tom čosi napísal, teraz by som doplnil iba v skratke toto: Pripomenutie si tohto dátumu, tejto invázie pre mňa znamená možnosť vysporiadania sa s touto témou. Začnem opäť Maďarmi. V Budapešti zriadila vláda Viktora Orbána pred 12 rokmi Dom teroru. Počas môjho polročného študijného pobytu v Budapešti som tento dom, toto múzeum navštívil a bol som unesený. Prečo sa Maďari vyrovnávajú lepšie s komunizmom? Takisto Nemci. Ako príklad by som uviedol Múzeum Stasi. No ostatné postkomunistické krajiny zaostávajú. Náš historik František Neupauer sa síce snaží o čosi (občianske združenie Nenápadní hrdinovia, Múzeum zločinov a obetí komunizmu), len by to chcelo viacerých takýchto ľudí. A samozrejme väčší spoločenský dopyt. Keby sa tu predsalen našiel nejaký dopyt, na internete nájdete petíciu, ktorou môžete podporiť túto snahu.

Strednú školu som absolvoval v Banskej Bystrici, srdci Slovenska, srdci povstania v roku 1944, Slovenského národného povstania. Cestou na autobusovú stanicu som vždy chodil okolo Pamätníka SNP, ktorého múzeum som viackrát navštívil. Takisto sa mi do pamäte vrylo súsošie Obete varujú. Nuž varujú, ale pred čím? Eduard Chmelár, s ktorým sa stotožňujem v mnohých veciach, tvrdí, že SNP je najodvážnejší čin našich dejín. A ja s ním súhlasím. Prísne vzaté toto povstanie nebolo ani celoslovenské, ani celonárodné. Napriek tomu si myslím, že by nás tento sviatok mal spájať. Iste je tu priestor pre polemiku, ale automaticky spochybňovať našu históriu je zlé. Bolo by pekné 70. výročie SNP dnes naozaj oslavovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?