Ako to urobiť, aby sa nám na Slovensku žilo lepšie II.

Autor: Jozef Košík | 26.9.2014 o 3:37 | Karma článku: 9,72 | Prečítané:  621x

Pred pár mesiacmi som napísal článok, kde som uvažoval, ako by sa na Slovensku mohlo žiť lepšie. Teraz by som v tejto línii pokračoval.

Už minule som skonštatoval, že sa neoplatí spoliehať sa na štát, na našich politikov. Samozrejme je to zjednodušenie, v niečom sa musíme spoľahnúť. Kritizoval som apatiu a ľahostajnosť a ako liek som určil záujem, aktivitu, činorodosť. Teraz by som to rozšíril o sebavedomie. Vysvetlím.

Moji pravidelní čitatelia vedia, že za posledné obdobie som riešil dve petície. Jednak som zbieral podpisy, aby som mohol kandidovať do miestneho zastupiteľstva, a jednak som otravoval s petíciou proti novele zákona č. 100/2014 Z.z. o tepelnej energetike. Keďže som 400 podpisov nestihol za pár dní vyzbierať, kandidovať nebudem môcť. Ale bola to dobrá skúsenosť. Petícia o tepelnej energetike môže ešte čosi zvrátiť, sám som zvedavý ako to dopadne. Mimochodom do konca septembra ešte môžete túto petíciu stále podpísať.

Zbierať podpisy v jednom aj druhom prípade som začal vo svojom bytovom dome. Chce to isté sebavedomie, aby ste sa na to odhodlali. A samozrejme znalosť problematiky. V spomínanom článku z úvodu som sa trochu posťažoval, že nepoznám väčšinu obyvateľov bytovky. Nuž, toto sa už zmenilo, poznám už skoro každého. Neskôr som vyrazil do ulíc, kde toho sebavedomia treba viac. Totiž už len osloviť niekoho na ulici chce istú dávku drzosti. Mnohých som jednoznačne otravoval. Zväčša to boli ľudia, ktorí si mysleli, že mám v ruke nejakú anketu. Títo iba sklonili zrak, niekedy sa odzravili, inokedy nie. Alebo hrali, že im niekto akurát volá. Šikovné. Ale je mi úplne jasné, že po mohých skúsenostiach s anketármi je toto prirodzená reakcia. Aj preto som na úvod povedal, že sa nejedná o anketu. A predstavte si, po tejto informácii si ma veľakrát vypočuli a aj podpísali.

Čo ma prekvapilo pri petícii o tepelnej energetike, keď som im povedal o čom to je, mnohí sa vyjadrili, že sa to ich netýka. Vzápätí som sa opýtal, či sú vlastníkmi bytov. Väčšina bola. Tak toto je nezáujem. Z času na čas mi preblesklo hlavou, či nie je trápne tých ľudí takto otravovať. Nuž, vždy som skončil pri tom, že nie. Trápny je skôr nezáujem. Vôbec vypočuť si, o čo mi ide.

Je naozaj veľa priestoru, kde by sa dalo to Slovensko zlepšiť. Momentálne prebieha petícia proti výstavbe 8-podlažnej budovy na zelenej ploche pri Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch na Jahodovej ulici. Tieto petície chcú veľa vytrvalosti, o tom niet pochýb. Aj keď nedosiahnu želaný výsledok, nie je to prehra. Tlak ľudí sa ráta. Podpisy sa rátajú. Tí, čo zbierajú podpisy, sa rátajú. Občianski aktivisti sa rátajú. Dobré spoločenstvá vlastníkov bytov sa rátajú. Dobrí komunálni politici sa rátajú.

A preto by som vás chcel vyzvať. Zaujímajte sa o občianske aktivity, podpisujte dobré petície, zbierajte podpisy za dobrú vec, buďte aktívni občania, vytvárajte si spoločenstvá vlasníkov bytov namiesto správcu, voľte dobrých komunálnych politikov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?