Hľadá sa primátor Banskej Bystrice

Autor: Jozef Košík | 9.11.2014 o 10:54 | Karma článku: 6,31 | Prečítané:  720x

Ako som písal včera, Košice považujem za najkrajšie mesto Slovenska. Jedno z najkrajších je tiež Banská Bystrica, mesto, kde som žil 5 rokov. Z tohto dôvodu aj tu sledujem kandidátov na post primátora.

Ja sám pochádzam z banskobystrického kraja, preto ma to prirodzene ťahalo do metropoly stredného Slovenska. V tomto srdci pod Urpínom som absolvoval Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša a prvý ročník detašovaného pracoviska Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. Potom som musel odísť, keďže ostatná časť vysokoškolského štúdia bola v Bratislave. Krvácalo mi srdce. Za obdobie piatich rokov som primátorov Bystrice nevnímal vôbec. Z nejakého dôvodu som vnímal iba župana Milana Murgaša. Možno to bolo tým priezviskom. Vnímal som ho značne negatívne. Vidíte, Bystrica je aj dnes vnímaná hlavne svojím županom. Z môjho pohľadu tiež negatívne.

Primátorstvu Banskej Bystrice sa budem venovať aspoň teraz, po rokoch. O post primátora tu má záujem 15 kandidátov. Zatiaľ nikto neodstúpil. Súčasným primátorom je pán Peter Gogola. Pred štyrmi rokmi kandidoval ako nezávislý kandidát. Dvaja iní kandidáti sa vzdali kandidatúry v jeho prospech proti ľavicovým stranám. Druhý skončil Ľubomír Vážny. Banská Bystrica získala svojho prvého pravicového primátora. A tu je ten problém. Odstupom času sa zdá, že nezískala v pravom zmysle nič. S Gogolom momentálne je spokojný málokto. Kandiduje zas, tentoraz s heslom: "Kto zablokuje čachre mestských poslancov SMERu?"

Ľudia nemajú radi tento typ kampane. Zneužil logo spoločnosti Google, čo sa Googlu samozrejme nepáči. Gogola tvrdí, že to je v poriadku. Jedným z bývalých kandidátov, ktorí odstúpili pred štyrmi rokmi je bývalý krajský predseda SDKÚ Martin Baník. V septembri tohto roku sa verejne ospravedlnil za vzdanie sa kandidatúry a podľa neho je Gogola najhorším primátorom tohto mesta vôbec.

Pána Gogolu by som nevolil. Ale koho teda? Sieť ponúka neznámeho Mariana Korytiaka, vysokoškolského pedagóga, bývalého štátneho zamestnanca. Väčšinu času pracoval pre Ministerstvo vnútra a Policajný zbor. Podľa pána Korytiaka je riešením situácie ponuka ľudí nezaťažených minulosťou. Dobre, hneď je jasné, čo treba robiť. Každopádne oplatí sa ním zaoberať.

Ako mladý človek vždy hľadám aj mladšieho kandidáta. Najmladším kandidátom je Ľubomír Hadvičák, ktorý má 36 rokov. Problém je v tom, že je zo strany TIP. A ja tejto strane neverím. Okrem Korytiaka sú tu z môjho hľadiska ešte traja navonok slušní kandidáti, o ktorých by som uvažoval. Sú to páni Pavol Bielik, Peter Lačný a Ján Nosko. Pán Bielik je nezávislý kandidát, ktorý sa javí ako slušný, aktívny a zapálený človek. Šesťkrát bol poslancom mesta, pracuje ako vedúci prevádzky krematória a cintorínskych služieb. Pán Lačný je bývalý mestský i župný poslanec, živnostník, podporuje ho KDH a NOVA. Ján Nosko je riaditeľ banskobystrickej detskej fakultnej nemocnice, kandiduje ako nezávislý s podporou Smeru, SNS aj SDKÚ. Chce ľudí spájať a vyzerá ako odborník.

Zo spomínaných mojimi finalistami sú pán Bielik a pán Nosko. Ťažko sa medzi nimi rozhodnúť. Nakoniec by som si asi vybral pána Bielika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?