Bývanie Slovákov v roku 2014

Autor: Jozef Košík | 31.12.2014 o 10:16 | Karma článku: 11,01 | Prečítané:  14497x

Slovenské domácnosti vlastnia najviac nehnuteľností a pritom sú najmenej zadlžené v celej eurozóne. Aj toto je realita v roku 2014.

Po ukončení štúdia som z vysoškolského internátu odišiel do podnájmu. Hneď som si povedal, že tam nebudem bývať viac ako rok, a vyhadzovať peniaze von oknom. So svojou ženou som býval v podnájme presne rok. Ten minulý sme si kúpili vlastný trojizbový byt v Bratislave, s tým, že sme si zobrali z banky vysoký úver na 30 rokov, pričom úver tvorí 90% kúpnej ceny. Keď sa pozriem v Bratislave na seba, mojich kolegov, rovesníkov, kamarátov a známych, vidím, že väčšina z nich si zvolila rovnaké riešenie. Sme mladí, máme vlastné bývanie, ale sme veľmi zadlžení väčšinou na 30 rokov.

Nedalo mi to, chcel som zistiť ako je na tom ostatná časť Slovenska. Národná banka Slovenska koncom roka 2010 zisťovala mnohé veci týkajúce sa finančnej situácie a spotreby domácností. Ide o prvý prieskum zameraný na bohatstvo a zadĺženie slovenských domácností. Od roku 2010 vyšli viaceré príležistostné štúdie opierajúce o dané údaje. Je dôležité dodať, že spomínaný prieskum je súčasťou európskeho projektu s názvom Household Finance and Consumption Survey, ktorý je koordinovaný Európskou centrálnou bankou a zúčastňujú sa ho všetky krajiny eurozóny.

Výsledky sú takéto: Takmer každá slovenská domácnosť vlastní nejaké aktívum, reálne alebo finančné. Ako inak, najväčšiu časť reálnych aktív tvorí bývanie. Tu sa dostávame k zaujímavému údaju, totiž 90% domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Na Slovensku sú regionálne rozdiely zreteľné, ale konkrétne v tomto ukazovateli sa zhodujú, spomínaných 90% platí pre každý kraj. Čo sa týka finančných aktív domácností, najčastejšie sú to vklady na bankových účtoch, ktoré taktiež vlastní vo všetkých krajoch okolo 90% domácností.

Iba v skratke moja poznámka k tomu: Podľa Kiyosakiho (a ja s ním súhlasím) je vlastné bývanie pasívum a nie aktívum. NBS to vidí ako aktívum. Isteže vlastné bývanie je majetok, ale nie je to aktívum. Aktívum je niečo, čo mi prináša zisk. Byt v ktorom bývam mi neprináša zisk, ale naopak, vytvára mi náklady. Takže je to pasívum. Aktívum je napríklad byt, ktorý prenajímam.

Štúdia Národnej banky už nerieši podľa mňa dôležitú otázku, ktorú si ja kladiem: Je dobré, že 90% domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva? To by chcelo ďalšiu štúdiu. Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec to vníma pozitívne. Podľa Európskej centrálnej banky máme najvyšší pomer v celej eurozóne. Je evidentný trend vyššej mobility západných domácností. Okrem toho Slovensko je najmenej zadlžené v celej eurozóne.

Keď sa pozriem na výsledky štúdie, necelých 10% domácností na Slovensku má úver na bývanie, pričom úver tvorí vyše 80%z celkového dlhu domácností. Najvyšší podiel domácností s úverom na bývanie je v Bratislavskom kraji, asi 13%. Aj preto tá nemilá štatistika z môjho okolia.

Už dlhšie rozmýšľám nad 2 zjednodušenými scenármi: 1. Celý život prežiť v podnájmoch, platiť majiteľovi, riskovať zvyšovanie nájomného a ukončenie podnájmu zo strany majiteľa. 2. Kúpiť si nehnuteľnosť, vo väčšine prípadov splácať úver banke, riskovať kolísanie úrokovej sadzby.

Koncom vysokej školy som si to porovnával a objem vyhodených peňazí pri obidvoch scenároch vyšli rovnako. Nakoniec som to uzavrel 2. scenárom. Je snáď výhodnejšie nakoniec niečo vlastniť, než nevlastniť. Odkázať svojmu potomstvu nehnuteľnosť. Jeden mladý sused práve prerába byt, ktorý zdedil po rodičoch. Na rozdiel odo mňa nebude splácať žiaden úver.Výhoda je teda evidentná. No na druhej strane aj trend mobility domácností na Západe je evidentný, ktorý má tiež svoje výhody. Ale o tomto porovnaní až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?