Bývanie v Bratislave je drahé

Autor: Jozef Košík | 5.1.2015 o 12:16 | Karma článku: 9,19 | Prečítané:  3186x

Myslím si, že nehnuteľnosti sú v Bratislave drahé. Žijem v najkrajšej časti tohto mesta, v Ružinove. Byty sú tu drahé dokonca aj vzhľadom na bratislavský priemer.

Najprv k hypotékam. V roku 2014 úroky na hypotékach klesli pod 3%, čo sa nemusí zopakovať hocikedy. Aj preto počet hypoték stúpa. Podľa Prima banky „Slovensko rastie v hypotékach v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny mimoriadne rýchlo.“ Opäť nesprávne porovnanie Slovenska a zahraničia. Úroky naozaj klesajú, ceny nehnuteľností nie.

Pokým nie ste niekto ako Roman Krpelan, šéf odboru komunikácie s verejnosťou u nášho prezidenta, budete splácať takýto byt väčšinu života. Pán Krpelan pred desiatimi rokmi od Ďurkovského dostal trojizbový obecný byt v Ružinove, ktorý pred siedmimi kúpil za 1694 eur. Pán Ďurkovský robil aj väčšie šialenstvá, všakže? Bolo to obdobie, keď v Ružinove stáli byty medzi 93 000 a 109 000 eur.

Ceny sa odvtedy samozrejme posunuli. S manželkou sme si minulý rok kúpili trojizbový byt, s tým, že sme si zobrali z banky vysoký úver na 30 rokov, pričom úver tvorí 90% kúpnej ceny. Keď sa pozriem v Bratislave na seba, mojich kolegov, rovesníkov, kamarátov a známych, vidím, že väčšina z nich si zvolila rovnaké riešenie. Sme mladí, máme vlastné bývanie, ale sme veľmi zadlžení väčšinou na 30 rokov.

Skutočnosti sú takéto: Náš bytový dom bol skolaudovaný v roku 1967, je to panelová stavba. Pred dvomi rokmi bol zateplený. Na toto zateplenie si Spoločenstvo vlastníkov bytov zobralo z banky vysoký úver na 10 rokov. Keďže príspevok do fondu opráv bol navýšený hlavne kvôli zatepleniu, v kúpnej cene by sa samotné zateplenie nemalo odzrkadliť.

Prezradím toľko, že byt je čiastočne zrekonštruovaný, v niektorých miestnostiach nová dlažba, obklady a hlavne sú vymenené okná. Štvorcový meter nášho bytu nás vyšiel na 1500 eur. A to je podľa všetkého na Ružinov veľmi dobré. Samozrejme čím menší byt kupujete, tým je jeden švorcový meter drahší. Popritom pri novostavbách podľa analýzy LEXXUS najviac hľadajú dvojizbové byty s výmerou do 50 štvorcových metrov.

Niežeby v Bratislave nebola veľká ponuka bytov, máme tu tisícky prázdnych bytov. Čo sa týka novostavieb, máme asi 3000 prázdnych. Niektoré už stoja, niektoré sú iba na papieri. A niežeby ľudia nechceli väčšinou trojizbové byty. Sú jednoducho drahé. Aj na západe majú ľudia hypotéky na 20, 30 rokov. Lenže z čistého príjmu po splatení mesačnej splátky im ostane oveľa viac ako mne, prisťahovalcovi v Bratislave.

Podľa príležitostnej štúdie Národnej banky Slovenska aj v bratislavskom kraji 90% domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. Necelých 10% domácností na Slovensku má úver na bývanie, pričom úver tvorí vyše 80% z celkového dlhu domácností. Najvyšší podiel domácností s úverom na bývanie je v bratislavskom kraji, asi 13%. V treťom kvartáli roku 2014 stál štvorcový meter nehnuteľnosti v bratislavskom kraji 1642 eur, čo je iba o niečo menej, ako vyšiel celý byt pána Krpelana. Nanešťastie máme údaje iba za kraj, nie za mesto. Sú tam novostavby aj staršie stavby, nezávisle od výmery. Je to teda veľmi hrubá štatistika, ale predsa je to orientačné. Porovnanie s ostatnými krajmi nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?