Odporcovia a sympatizanti referenda - pochopme sa!

Autor: Jozef Košík | 4.2.2015 o 18:29 | (upravené 4.2.2015 o 18:52) Karma článku: 6,71 | Prečítané:  1232x

Od začiatku zbierania podpisov na toto referendum mám poctivý úmysel o tejto téme veľa premýšľať. A takisto vyvážene diskutovať.

Nechcem, aby Slovensko zostalo po referende rozhádané. Nechcem, aby sa hádalo ani teraz. Svojím dnešným textom by som chcel k tomuto nehádaniu, teda pochopeniu a rešpektu oboch táborov prispieť aspoň trochu.

Myslím si, že referendum nikto nevyhrá. Nielen preto, lebo do istej miery ostane krajina rozhádaná a oba tábory nepochopené, ale hlavne preto, lebo to v skutočnosti nie je súťaž. Voľby politických reprezentantov na rôznych úrovniach sa vyhrávajú, tam kandidáti reálne medzi sebou súťažia. Kto súťaží v referende? Sympatizanti s odporcami? Určite nie. Totiž voliči nesúťažia medzi sebou ani v prípade volieb.

Každý sa snaží voliť tak, aby sa náš život posunul k lepšiemu. Takže súťažia iba kandidáti. No a v referende na hlasovacích lístkoch máme otázky. A otázky nevedia súťažiť medzi sebou, všakže? V referende sa tiež snažíme voliť tak, aby sa náš život zlepšil. Alebo zlepšil život toho druhého. Ako to vidieť z doterajšej debaty, človek môže mať aj pocit, že z troch otázok sa nás netýka ani jedna. A napriek tomu sa referenda môžeme zúčastniť. Ale kvôli tomu istému dôvodu aj nezúčastniť.

Tí, ktorí ma čítajú častejšie, určite vedia, že ma irituje nevyváženosť médií a volám po vyváženej rozprave. V tomto duchu kľúčové pre vzájomné pochopenie tej druhej názorovej skupiny je hovoriť triezvo, s rozvahou a kultivovane. Zdá sa mi, že väčšina sympatizantov referenda pôjde hlasovať preto, lebo chce brániť tradičné etické hodnoty, tradičné manželstvo, tradičnú rodinu. Mobilizuje ich riziko nastupujúceho trendu morálneho relativizmu, sexuálnej neviazanosti. Zdá sa mi, že väčšina odporcov referenda nepôjde hlasovať preto, lebo takisto má silné etické dôvody. Mobilizuje ich pocit, že referendum predstavuje útok voči menšine s inou sexuálnou orientáciou, než má väčšina. Zároveň je volanie pre scitlivenie voči nerovnoprávnemu postaveniu tejto menšiny.

Z istého pohľadu sa napísalo všetko dôležité. Lenže v reálnom živote to nie také jednoduché. Nesprávnou interpretáciou postojov sa môže vytvárať konflikt. Podľa mňa reálny konflikt tu je, ale zďaleka nie taký veľký, ako sa to snažia vykresliť mnohí v článkoch, blogoch, videách a videoblogoch. A samozrejme v diskusných príspevkoch. Ako keby bola polarizácia priživovaná prevažne vyhláseniami o polarizácii. A existujú aj provokatéri a agresívni ľudia. S tým nič neurobíme, to je život. Ale prosím vás, neverte tým, čo hlásajú, že jeden tábor predstavuje pre druhý číre zlo. Nie je to tak. Naozaj si nemyslím, že sú rodiny, priatelia, kamaráti a známi rozhádaní kvôli referendu.

Diskusia o referende v pravom zmysle slova veľmi ani nezačala. Aj preto by som chcel pridať iba zopár krátkych poznámok, ktorými by sa mohli dve názorové skupiny vzájomne viac pochopiť a možno potom aj rešpektovať. Vy sympatizanti, myslíte si, že odporcovia referenda svojou neúčasťou vyjadrujú to, že sú za morálny relativizmus a sexuálnu neviazanosť? Ako kto. Iste, niektorí áno. Podľa mňa väčšina ľudí, ktorí sa nechystajú na referendum majú trojaký dôvod. Po prvé, ignorovanie referenda ako demokratického nástroja nezávisle od otázok. Po druhé, nezmyselnosť referendových otázok. Po tretie, boj proti diskriminácii homosexuálnych párov. Treba uznať pochybenie Aliancie v kampani. Otázky samozrejme tiež mohli byť formulované šťastnejšie.

Vy odporcovia, myslíte si, že sympatizanti budú automaticky hlasovať trikrát áno? Určite nie. Myslíte si, že sú menej citliví voči homosexuálom, voči menšine a inakosti všeobecne? Podľa mňa miera scitlivenia voči takejto inakosti je podobná aj u sympatizantov, aj u odporcov. Aj medzi sympatizantmi sa môže nájsť homofób. Ale skade predpoklad, že sa to týka väčšiny? Väčšina sympatizantov je podľa mňa presvedčená, že model rodiny, ktorý fungoval doteraz je najsprávnejší. Morálny relativizmus a sexuálna neviazanosť sú zlé, hriešne. Myslíte si, že nastupujúci trend spomenutých vecí je konšpirácia? Určite nie. Niečo sa naozaj deje.

Homosexuálne správanie sa niektorí vnímajú ako hriech, iní nie. A tu sa dostávame k zvláštnym javom. Pre veriacich koncept Boha a hriechu je samozrejmosťou. Koncept milovať blížneho svojho je samozrejmosťou aj neveriacich. Rozdiel je v tom, že jedni ostanú pri tomto a iní si to rozšíria. Milovať blížneho svojho a nenávidieť jeho hriechy je taký kresťanský koncept, ktorý nie je stráviteľný nieže pre ateistov, ale ani pre nemalú časť veriacich. Aliancia pracuje s rozšíreným konceptom, a teda pre nich je správnym, morálne zodpovedným riešením nepodporovať hriešne správanie sa. Táto ambícia sa vykryštalizovala v referende. Z tohto uhla pohľadu sa teda nejedná o diskrimináciu. Zdá sa mi, že je to jedna z kľúčových vecí pre vzájomné porozumenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?