Britský konzervatívny svet

Autor: Jozef Košík | 10.5.2015 o 21:26 | Karma článku: 7,16 | Prečítané:  936x

Voľby vyhrala Cameronova Konzervatívna strana, vládnuť bude sama. Tá strana, ktorá bola doteraz známa úspornými opatreniami, a naďalej plánuje pokračovať v tejto politike. Je to dobrá správa.

Radi môžu byť hlavne Briti. Jednak preto, lebo sú rozumní (mimochodom k urnám prišli dve tretiny voličov), a jednak preto, lebo budú mať zaslúženú rozumnú vládu. Dokonca si myslím, že rada môže byť aj ostatná časť Európy. Napriek potvrdenému predvolebnému referendovému sľubu o zotrvaní Británie v Európskej únii.

Mnohí možno nerozumejú Cameronovi kvôli tomu referendu. Nie že by bol euroskeptik, alebo by bol principiálne proti EU. Možno má istý problém s predstaviteľmi EU. Ale hlavne nemôže ignorovať euroskeptikov. Cameron je rozumný, a rozumní ľudia neignorujú silnejúce hlasy. Hlavne keď sa šíria z vlastných radov. Veď práve konzervatívci sú najväčší euroskeptici. Cameron sa zas javí ako proeurópsky. Aspoň pre mňa. Referendum podľa všetkého v roku 2017 bude, ale som si istý, že väčšina bude hlasovať za zotrvanie. Tak, ako by väčšina zotrvala aj dnes.

Tým pádom úvaha o úspešnom referende nezávislosti Škótov nie sú celkom na mieste. Mnohí som mnou nesúhlasia, ale Škóti sa neodtrhnú ani najbližšie roky. A čo že v Škótsku vyhrala jednoznačne ľavicová Škótska národná strana? Dnes by väčšina Škótov chcela nezávislosť? Nemyslím si. Škóti sa majú lepšie ako kedykoľvek predtým v minulosti. Prípadné samostatné Škótsko zvládne samostatnosť? Bude životaschopné? Ložiská ropy v Severnom mori nestačia.

Labouristi aj liberáli pohoreli, Cameron zas získal viac ako v predošlých voľbách. Napriek prieskumom. Podobne ako na Slovensku, volebné prieskumy ani inde nestoja za reč. Cameron má teraz skvelú príležitosť riešiť otázku imigrácie, ale hlavne ekonomiku. Tak nech sa mu darí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?