Druhý sociálny balíček z dielne SMERu

Autor: Jozef Košík | 16.5.2015 o 4:35 | Karma článku: 10,24 | Prečítané:  1564x

Parlamentné voľby sú tu za desať mesiacov. Je to obdobie, kedy si niektorí ľudia už stihli užiť prvý sociálny balíček, a zároveň sa začalo nezáväzne rozprávať o tom druhom.

Na vlaky zadarmo a vianočný dôchodok sme si všetci zvykli. Teraz čaká ľudí ďalšia skúška. V avizovanom balíčku pán premiér kládol dôraz napríklad na zamestnávanie ľudí a mladé rodiny. Čo sa tohto týka, ja s mojou manželkou predstavujeme mladú rodinu, no za uplynulé obdobie troch rokov aj dvoch mesiacov mi nenapadne nič, čím by nám táto silná, partnermi nerušená vláda pomohla. Takúto podporu už sľúbili viacerí, všakže? Každopádne v prípade, že sa to myslí vážne, kvitujem to.

Ďalej sa hovorilo o podpore cestovného ruchu. Nech rodiny dovolenkujú doma. Toto má zmysel, domáce dovolenkovanie je šialene dôležité. Máme krásnu krajinu s veľkým potenciálom. Avšak veľakrát som počul hlavne od Maďarov, že my tu na Slovensku si asi nechceme zarobiť. Bavili sme sa hlavne o kvalite poskytovaných služieb v našich zariadeniach. To je tá lepšia situácia, totiž na mnohých miestach sa neposkytujú žiadne služby. Otázka je, ako v tomto pomôže naša silná vláda. Mám dobrú fantáziu, ale tu mi nič nenapadne.

No a nakoniec je tu deklarovaný úmysel vlády dotovať zateplenie rodinných domov. Klobúk dole, je to ambiciózny plán. Fungovalo by to asi tak, že tí, čo si zateplili dom, štátu predložia doklad o úhrade, a štát vráti istú časť výdavkov. Dôležitá informácia je podiel ľudí v rodinných domoch. Polovica slovenských domácností žije v rodinných domoch. Z toho necelých 85 percent je starších ako 25 rokov. Jedným z argumentov sú samozrejme energetické straty, čo je v poriadku, treba sa tomu venovať. Nebavíme sa o slovenskom vynáleze, takéto dotácie ponúkajú aj v zahraničí. Slovensko sa v tomto inšpiruje Českom, Rakúskom a Nemeckom.

Argument zvýšenia zamestnanosti je správny, otázka je dostupnosť odborníkov na zateplovanie. Nemusím prízvukovať, že rodinný dom sa dá aj zle zatepliť. Okrem toho, aj Vy máte taký pocit, že vo Vašom okolí sa už nenachádzajú zruční murári, stavbári? A keď sme pri tých odborníkoch, netreba im uveriť, že každý dom je potrebné zatepliť. 23. mája sa má rozhodnúť o dotáciách. Kľúčová bude jej výška. Vieme si predstaviť výšku do 20 percent, čo je DPH? Asi ťažko, to by bolo veľmi nerozumné. Niektorí pánovi premiérovi odporúčajú až 50 percent. Myslím si, že nakoniec to bude niekde uprostred. Kvôli rodinným domom kde je treba zatepliť, som za dotácie. Ale prečo iba tie rodinné?

Irituje ma argument, že pre bytové domy tu bol vždy účinný program, no pre rodinné domy nie. Pre rodinné naozaj neboli, ale v takejto forme ani pre tie bytové. Možno majú na mysli lacné úvery (jedno percento) zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Mimochodom v obmedzenom množstve. Ale to je úver. O čo tu ide? Budeme porovnávať dve rozličné veci? Alebo sa myslí na nenávratné pôžičky na odstránenie systémových porúch? Za socializmu sa hrali na to, že bytové domy sú skvelé. Až neskôr sa zistilo, že sú tam zreteľné nedostatky. A tie bolo treba odstrániť.

Žijem v krajine, kde štát akože nemá peniaze na dôchodky, zdravotníctvo, školstvo, diaľnice. Tento štát zachraňuje súkromné firmy (Váhostav), čo ma neskutočne vytáča.

Je to krajina, v ktorej niektorí ekonómovia odhadujú krach asi o 15 rokov pri súčasnom akože hospodárení. Okrem toho bývam v bytovom dome, konkrétnejšie v paneláku z roku 1967. Pred pár rokmi sa bytový dom zateplil. K tomu sme potrebovali šialene vysoký úver, ktorý splácame desať rokov. Platí sa to z navýšeného fondu údržby a opráv. Štát nám neprispel ani jedným centom.

Opakujem, že kvôli rodinným domom kde je treba zatepliť, som za dotácie. Ale som aj za dotácie pre bytové domy. Inak je to diskriminácia. Niektorí tvrdia, že takto chce SMER hlavne dotlačiť ľudí do pôžičiek, keďže mnohí nebudú mať tisíce eur na zateplenie. Alebo aby sa hlavne minulo čo najviac zateplovacieho materiálu, podľa mnohých rakovinotvorných. Toto všetko je pravda. Aj to, že dotácie sčasti pôjdu obchodníkom navýšením ceny za materiál. To najdôležitejšie ale je toto: SMER 10 mesiacov pred voľbami si chce zabezpečiť podporu vidieka. Čo si o tom myslíte Vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?