Veľkovýrobcovia tepla a poslanci nás zdierajú II.

Autor: Jozef Košík | 15.6.2015 o 19:10 | Karma článku: 13,59 | Prečítané:  1139x

Centrálni dodávatelia vyrábajú a dodávajú teplo s nižšou účinnosťou premeny energie ako je to v prípade modernej domovej kotolne.

Okrem toho hádžu všetkých výrobcov tepla, teda seba aj domové kotolne, do jedného vreca. Táto skutočnosť je pre mňa veľmi iritujúca vo svetle toho, že teplári vyrábajú teplo so ziskom, no domové kotolne bez zisku. A napriek tomu budú tvrdiť, že aj v druhom prípade sa jedná o podnikanie.

Na stanovisku centrálnych dodávateľov záleží preto, lebo sa po novom stali účastníkmi konania. Stanovisko teplárov je záväzné, nakoľko v stavebnom konaní sú dotknutým orgánom. Súčasný stav je taký, že dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie. Teplári zas tvrdia, že nemajú právo veta. A ministerstvo hospodárstva, ktoré to má na starosti, mlčí.

Isteže centrálni dodávatelia budú vždy proti odpájaniu a budú argumentovať nárastom cien, ktorý pocítia odberatelia, ktorí sa neodpojili zo systému. Zavádzajú. Nárast cien bude výsledkom chamtivosti. Vraj sa odpájanie môže až ak nafúknuť, že sa ohrozí udržateľnosť zásobovania tepla. Znižovanie cien centrálnych dodávateľov vôbec nenapadlo. Čo je to za podnikanie? Zavádzanie narastá, tak iba zopár ďalších príkladov.

Teplári hovoria o neprehľadných nákladoch v prípade domových kotolní, napriek zákonu o informáciách, ktorý žiada zverejňovať náklady. Na druhej strane centrálne zdroje tepla držia svoje informácie ako obchodné tajomstvo. Ďalším zavádzaním je znečisťovanie ovzdušia. Teplári vyrábajú teplo s nižšou účinnosťou ako moderné kotolne. Kotolňa teda spotrebuje menej zemného plynu, ergo menej exhalátov. Kotolne ročne hlásia produkciu exhalátov. Prečo potom teplári klamú, že kotolne zhoršia kvalitu ovzdušia?

Zdieľajte prosím tento článok na facebooku, podporte ho na Vybrali SME a cez označenie Zvýšte karmu pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?