Ste za spojenie Slovenska a Česka?

Autor: Jozef Košík | 30.10.2017 o 2:23 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1100x

Pre stredné a staršie ročníky: Existovalo, existuje československá identita? Do 1.1.1993 ste sa cítili ako Čechoslováci? V roku 2017 sa cítite ako Čechoslováci bez vlasti? Pre mladšie ročníky: Riešili ste tieto otázky s rodičmi?

Narodil som sa v Československu pred tridsiatimi rokmi, československú identitu som si teda nikdy nestihol vypestovať. Prvú polovicu môjho doterajšieho života som prežil pomerne izolovaný v mojom rodisku, kde sa československé otázky neriešili. Uvedomoval som si, že žijem v inej ako rodnej krajine, ale to bolo asi tak všetko. Neskôr sa mi svet otváral, štúdium, tri letá brigády v Česku. Ani raz som sa tam necítil ako cudzinec. Navyše jazyk, kultúra, spoločná história. 

Ako má vôbec mladý človek uchopiť tieto otázky? Rodičia veľakrát mlčia, dejepisári tiež. Stále je prítomný problém vyrovnávania sa s minulosťou. Každý rok niektorí novinári riešia, či by sme nemali ustanoviť sviatok pri príležitosti vzniku Československa tak, ako je to u bratov Čechov. Malo to byť už dávno ustanovené. Súhlasíte? A záleží ešte na tom? Ktovie, možno budúci rok, pri príležitosti 100. výročia, sa to naplní. V parlamente sa to už riešilo, nenašla sa politická vôľa.

Z nie dosť dobre obhájiteľných dôvodov sa Slovensko nehlási k Rakúsko – Uhorsku. Nerozumné, a je to škoda. Ale nevyužiť príležitosť hlásiť sa k Československu roku 1918, to je o úroveň ďalej. Pán Beneš mi je cudzejší, ale pána Masaryka a Štefánika som vždy považoval za našich otcov zakladateľov, otcov vlasti, hlásim sa k nim. Počas obdobia od roku 1918 dozrela slovenská inteligencia, obrovská vec. Rozvíjalo sa školstvo a priemysel. Keby v roku 1918 nebolo vzniklo Československo, dnes s vysokou pravdepodobnosťou nemáme samostatné Slovensko.

Dnes je to 99 rokov, čo sa v Martine prijala Deklarácia slovenského národa. Zaujímalo by ma, ako by bolo bývalo dopadlo referendum o vzniku Československa. Ešte zaujímavejšia otázka pre mňa: Prípadné referendum o rozdelení Československa by bolo bývalo úspešné? Kombináciou pána Mečiara a pána Klausa sme to nezistili (obidvaja zvolení s programom, kde o rozdelení nebola reč), ale  väčšinou počúvam, že by referendum bolo bývalo neúspešné. Práve tým sa vytvára taká pachuť, aby som bol jemný. Dostávam sa k najdôležitejšej otázke z pohľadu súčasnosti. Keby sa dnes konalo referendum o spojení Slovenska a Česka, ako by ste hlasovali? Zúčastnili by ste sa vôbec referenda?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Dobšinej sa boja jedni druhých. Vražda ich naučila

Mladý Róm dobil miestneho futbalistu. V nedeľu prišli do Dobšinej priaznivci ĽSNS.


Už ste čítali?