Zdanlivá sila mandátu županov

Autor: Jozef Košík | 9.11.2017 o 17:57 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  703x

Sebavedomý ľud sa zmobilizoval, odmietol zlo. Bolo to povstanie, revolúcia, odmietli sme fašistov aj Smer. Tieto a podobné názory čítať v médiách. Vnímate to tak aj vy?

Boli ste voliť? Iba 29, 95 % opýtaných môže odpovedať kladne. Veľká väčšina tieto voľby opäť odignorovala! Volebná účasť v banskobystrickom kraji dosiahla 40,3 %, čo je slušné. Ale vzhľadom na čo, všakže? Keďže referencia je v župných voľbách na Slovensku nízka, toto už vnímam ako mobilizáciu. Dôvodom je sčasti aj skutočnosť, že voľby boli jednokolové, a zároveň na 5 rokov.

Okrem kotlebovcov a strany SMER aj ostatné vládne strany utrpeli porážku. Strana MOST-HÍD stratila tretinu poslancov a v porovnaní s SMK výsledok vyznieva dramaticky. V Bratislave napríklad doteraz mala strana siedmych poslancov, po novom iba jedného. SNS dopadla veľmi zle. Súboj o post župana v Žiline zo strany SNS ani nebol súbojom (2,7 % pre pána Mikolaja). V Bratislave som sledoval pána Lukáša Parízeka. Mal som z neho pocit, že kandidatúra je povinná jazda. Pocit, že to neberie vážne. Výsledok 0,4  % s tým korešponduje. O počte poslancov za SNS ani nehovorím. Tieto výsledky označiť ako úspech je sila. Pán Danko to spravil.

Kandidáti označovaní za nezávislých mali veľký úspech, no tí v médiách nedostávajú priestor. V povolebných debatách teda obvyklé silácke víťazné reči mali opozičné strany. Dobre sa to počúva, uznávam. Ale treba si radšej vypočuť nestranných alnalytikov a politológov. Tá účasť je stále mizerná. Väčšina ľudí sa stále nevyjadruje.

S výsledkami volieb som vo všeobecnosti spokojný, ale mám určité obavy. Bojím sa, že tieto výsledky nie sú smerodajné ani čo sa týka demokratickosti krajiny, ani čo sa týka možných výsledkov budúcich volieb, najmä tých parlamentných. Ak budeme prísni, na základe výsledkov župných volieb nemôžeme vyhlásiť, že Slovensko už odmieta kotlebovcov a Smer. Zatiaľ len toľko, že nejakí župani za Smer skončili. Sčasti to je kvôli tomu, že boli pridlho na svojich stoličkách, chýbal elán, nápady, program. V Žiline aj cesty. No a za ďalšie, Kotlebovi nebolo dopriate víťazstvo. Zatiaľ tieto dobré správy musia stačiť.

Sediac celý deň vo volebnej komisii som si viackrát musel pomyslieť na jeden zlepšovák, čo sa týka spôsobu hlasovania. Aby sme naozaj zistili, koho ľudia chcú a koho nie, mohli by sme označovať kandidátov, ktorých uprednostňujeme a aj kandidátov, ktorých úspech si želáme najmenej. Plusové a mínusové body by sa odčítali a kandidát s najvyšším skóre by vyhral. Ale ktovie, či by nemali všetci mínusové skóre?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Európske jadro či konšpirácia z Aachenu? Prečo sa Francúzi a Nemci zblížili

Merkelová vidí ďalší krok k európskej armáde.

Dobré ráno

Dobré ráno: Chcel vypovedať, Kosík záhadne zmizol

Bol svedkom pri zavlečení Kováča do cudziny.

Stĺpček Petra Schutza

Čo môže byť za únosom Kosíka

Vidieť súvislosť s jeho svedectvom proti Lexovi je dosť zložité.


Už ste čítali?